روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ ها در منزل

رنگ ها از جمله مواردی هستند که می توانند نقش پر رنگی را در احساسات افراد ایفا کنندو کسانی که به درستی از آن استفاه می کنند می توانند احساسات خود و اطرافیان را تحت تاثیر قرار دهند . رنگ در دکوراسیون داخلی منزل بسیار اهمیت دارد و به طور مستقیم بر شخصیت افراد تاثیر می گذارد . بنابراین پیش از انتخاب رنگ برای دیوار ها یا انتخاب رنگ برای کاغذ دیواری بهتر است احساسات افراد را مورد ارزیابی قرار دهید، جنسیت نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب رنگ ها می باشد . اگر دچار کسالت شده اید و احساس افسردگی میکنید بهتر است از کاغذ دیواری رنگی که انرژی مثبت به شما القا کند استفاده کنید .

 کاربرد روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ های مختلف هر یک مفهوم خاصی را دارند و در افراد احساس های مختلفی را ایجاد می کنند ، کاربرد برخی از رنگ ها در زیر آمده است :

نارنجی : این رنگ تداعی کننده حرارت و اعتماد و اطمینان است . رنگ نارنجی محرک بوده و بهتر است از آن برای دیوار های اتاق خواب استفاده نشود و بیشتر برای اتاق نشیمن و پذیرایی مناسب است . ماهیت این رنگ به گونه ای است که فضا را کوچک تر از آنچه که هست نشان می دهد ، بنابراین بهتر است برای اتاق های کوچک مورد استفاده قرار نگیرد .

قرمز : در طیف رنگ های گرم است و ماجراجویی و انرژی را به ببینندگان منتقل میکند ، این رنگ در دکوراسیون داخلی رستوران ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . چرا که رنگ قرمز اشتها را تحریک کرده و زیاد ماندن در یک محیط را غیر ممکن می کند ، برای داشتن فضایی دنج و آرام از این رنگ اجتناب کنید .

 

سبز : رنگ سبز بیشتر یادآوری کننده طبیعت است و امیدواری را به افراد انتقال می دهد ، این رنگ برای استفاده در اتاق خواب بسیار مناسب است ولی باید توجه داشت که از به صورت ترکیبی با رنگ های دیگر استفاده کرد و برای ایجاد انرژی میتوان از رنگ قرمز و نارنجی در کنار رنگ سبز استفاده کرد .

آبی : این رنگ در طیف رنگ های سبز است ، تداعی کننده رنگ در یا ، آرامش و قدرت است . این رنگ برای دیوار های حمام بسیار مناسب است و بهتر است با رنگ های گرم ترکیب شده و از آن استفاده کرد ، رنگ زرد مکمل بسیار خوبی برای این رنگ می باشد .

کاربرد رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

صورتی : بسیاری از دختر ها طرفدار این رنگ هستند – صورتی رنگ عشق است ، البته رنگ صورتی پر رنگ نشان دهنده علاقه و اشتیاق است .

زرد : این رنگ گرمی و انرژی را القا می کند ، برای اتاق خواب مناسب نیست و بهتر است برای آشپزخانه و پذیرایی و کوسن های روی مبل از رنگ زرد استفاده کرد .

ارغوانی : برای اتاق خواب های دخترانه بسیار کاربرد دارد ، در عین ایجاد آرامش باعث بروز خلاقیت و انرژی می شود . ترکیب آن با یک رنگ تیره ترکیبی جذاب و  دل انگیز ایجاد می کند .

سیاه : این نوع ترکیب رنگ به تنهایی برای دکوراسیون داخلی و رنگ کاغذ دیواری مناسب نیست ، درصد کمی از رنگ مشکی در ترکیب با رنگ های دیگر میتواند وقار را به همراه بیاورد ، اما استفاده ی بیش از حد اعتدال باعث غم و غصه می شود .

قهوه ای : این رنگ رنگ چوب بوده و وقار و کلاس بسیار بالایی دارد ، بیشترین کاربرد آن در مبلمان ، میز غذا خوری و ... است و امنیت و استواری را به همراه دارد . ترکیب قهوه ای با سبز هارمونی بسیار زیبایی را ایجاد می کند .

 

 روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون

دنیای سیاه و سفید و بدون رنگ هیچ گونه زیبایی و مفهومی ندارد و هر رنگی تاثی خاص خود را دارد و واکنش های مختلفی در افراد ایجاد می کند . امروزه حتی در طراحی داخلی مغازه ها و رستوران ها نیز به رنگ های به کار برده شده در فضای داخلی بسیار توجه می کنند ، روانشاسی رنگ ها امری بسیار پیچیده است که تنها با تحصیلات آکادمیک نمی توان به همه ی موارد در خصوص آن پی برد و شخصیت افراد ، سن ، جنسیت و عوامل بسیار دیگری در تاثیر گذاری رنگ ها نقش دارند .

 شرکت تیراژه هارمونی تولید کننده و واردکننده پارکت لمنیت و کاغذ دیواری با ارائه خدماتی نوین در خدمت شما عزیزان می باشد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید