تاریخچه کاغذ دیواری سه بعدی

آشنایی با کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری سه بعدی از تولد تا دوران اوج!در این مقاله تیراژه هارمونی تاریخچه مختصری از پیدایش کاغذ دیواری سه بعدی ارائه داده است .کاغذ دیواری های سه بعدی در طرح ها و رنگ های جذاب و دیدنی این روزها گسترش روز افزونی دارند و در حال طی کردن دوران طلایی عمر خود است در این مقاله بر آنیم تا سیر تکاملی این محصول تازه وارد به کشورمان را مورد بررسی قرار دهیم . شاید باور نکردنی باشد وقتی که بدانید در سال ۱۷۸۵ ماشین چاپ کاغذ دیواری اختراع شد. (داستان کاغذ دیواری به مرور تاریخچه کاغذ دیواری می پردازد.)

کاغذ دیواری سه بعدی

ماشین چاپ کاغذ دیواری

این ماشین ابتدا ۴ رنگ،سپس ۸ رنگ و...بود تا اینکه به صورت پیشرفته در آمد. بعد از جنگ جهانی دوم که انقلاب صنعتی اروپا روی داد،کاغذ دیواری سه بعدی های بادوام و قابل شستشو متولد شدند .در مورد جنس این گونه از کاغذ دیواری ها جالب است بدانید اغلب از چاپ و ایجاد یک نمای دکوراتیو بر روی سطح یک لایه ی آستر مانند، مثل کاغذ، پارچه یا نظایر آن ساخته می شوند. در سال 1785 یک فرانسوی به نام Christophe-Philippe Oberkampf اولین ماشین چاپ کاغذ دیواری را اختراع کرد. در همان سالها Nicholas Louis Robert فرانسوی هم روشی برای تولید کاغذ دیواری هایی با طراحی قابل تطبیق نامحدود (endless) پیدا کرد در سال 1798 لیتوگرافی توسط Alois Senefelder در آلمان اختراع شد در حالیکه در فرانسه سال 1800 کاغذ دیواری سه بعدی های زیبایی با کلیشه هایی که با دست حکاکی می شدند چاپ می شد.

طرح های کاغذ دیواری سه بعدی

ساختار انواع کاغذ دیواری

ساختار اغلب کاغذ دیواری از دو بخش اساسی تشکیل شده است :برای دیوارپوش هایی با وزن حدود 240 تا 440 گرم بر متر مربع از آستری (کرباس نازک) یا non-woven به عنوان زیر لایه استفاده می شود. نکات مهم در خرید کاغذ دیواری سه بعدی را می توانید در وب سایت تیراژه مطالعه نمایید. برخی از این نوع کاغذ دیواری، لایه دکوراتیو که به شکل یک لایه جامد از وینیل است بر روی یک زیر لا و دوام بیشتری نسبت به سایر انواع کاغذ دیواری دارد و در برابر رطوبت بسیار مقاوم و قابلیت انواع تا 5000 ضرب کلیشه را شامل می شد. درادامه روند رشد این محصول از فرانسه تا آلمان سال 1839 انگلیسی ها ماشین چاپ چهار رنگ را اختراع کردند، که طرح ها روی سیلندرهایی حکاکی می شد که می توانست تا 400 رول کاغذ دیواری سه بعدی را در روز چاپ کند.

آشنایی با تاریخچه کاغذ دیواری سه بعدی

دستگاه چاپ هشت رنگ کاغذ دیواری

در سال 1850 دستگاه چاپ 8 رنگ به عرصه آمدو در 1874 ماشین چاپ بیست ترام اختراع شد. در سال 1879 چاپ با گراور که به روش Intaglio نیز موسوم است توسط Karl Keitsch در Ferdinand Sichel عرضه شد و در سال 1890 ماشین چاپ فلکسو گرافیک در انگلستان ابداع شد. چاپ سیلک که گفته می شود منشا آن ژاپن و چین است بین سالهای 960 تا 1280 بکار می رفت با این وجود این روش برای اولین بار در سال 1907 توسط Samuel Simon ثبت شد و اولین ماشین چاپ سیلک در سال 1920 ابداع شد. در عصر ویکتوریا طرحهای چاپی در اتاقها یکی پس از دیگری جلوه گری می کرد، خصوصا با رنگ های پر زرق و برق. ورود کاغذ دیواری  چاپ شده با ماشین چاپ، نقوش اسلیمی و گل و بوته ها را متناسب با بودجه اکثر خانواده ها روی دیوارهایشان آورد. صنعتگرانی چون Louis Comfort Tiffany و William Morris و تعبیر شاعرانه آنها از طبیعت که روی قالب های چوبی حکاکی می شد به نماد هنر نو بدل شدند. در عصر ویکتوریا، آنگونه که انتظار می رفت موقعیت بزرگی برای رونق و همه گیر شدن کاغذ دیواری سه بعدی بوجود آمد. در طول این دوره که از آن به دوران طلایی کاغذ دیواری سه بعدی یاد می شود حدود 400 میلیون رول آز آن فروخته شد. در سال 1936 ترکیبی از مشتقات سلولوزی به نام Carboxymethylcellulose به عنوان چسب کاغذ دیواری سه بعدی به شکل پودر قابل حل در آب توسط Henkel وارد بازار شد.

تاریخچه کاغذ دیواری سه بعدی

تولید کننده کاغذ دیواری سه بعدی

بعد از جنگ جهانی دوم تمام کمپانی های تولید کننده کاغذ دیواری سه بعدی تحولی بزرگ را تجربه کردند: با روی کار آمدن رزین های پلاستیکی که ماندگاری، مقاومت و قابلیت شستشوی بالایی را به ارمغان می آورد. در سال 1974 انجمن صنفی ملی از فعالان عرصه کاغذ دیواری سه بعدی در آمریکا تشکیل شد.اگر چه مدرنیسم به زرق و برق روی خوشی نشان نداد و از محبوبیت کاغذ دیواری سه بعدی در این سالها اندکی کاسته شد، اما رفته رفته با تغییر گرایش مردم از فضا های خلوت و بی رنگ و لعاب، رویکرد به سمت استفاده از کاغذ دیواری سه بعدی مجددا آغاز شد. اکنون دیگر با یک نام مواجه نیستیم بلکه سخن از خانواده ای از دیوارپوش هاست که به شکل معجزه آسایی با ترکیبات متنوعی همراه با قابلیت شستشو، مقاومت بالا در برابر اشعه فرا بنفش خورشید و . . . بر دیوار ها خودنمایی می کنند و اینگونه بود که روز به روز با دنیایی از طرح و رنگ در عصری که خیال آمیخته با زندگی شده است بیشتر خو کردیم و با گسترش شهر نشینی و زندگی عمودی استفاده از طبیعت زنده در محل کار و زندگی بیش از پیش ضروری به نظر می رسد .

طرح های کاغذ دیواری سه بعدی

شرکت تیراٰژه هارمونی مفتخر است که زیبا ترین و ماندگار ترین طرح ها را در زمینه اجرا و  فروش پارکت لمینت و کاغذ دیواری  ارائه دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید