تاریخچه کاغذ

کاغذ چیست؟

کاغذ ورقه نازک همواری است که معمولا از الیاف گیاهی ساخته می شود ولی آن را از مواد لیفی دیگر هم می سازند و به طور عمده برای نوشتن و چاپ کردن به کار می رود. ولی موارد استعمال متعدد دیگری نیز دارد.کلمه کاغذ ظاهرا از زبان سانسکریت وارد زبان فارسی شده است. لفظ اروپایی برای کاغذ از کلمه پاپیروس یونانی گرفته شده است و ضمنا قرطاس مصری را از آن می ساختند.کلمه قرطاس که امروزه به معنی کاغذ به کار می رود خود ماخوذ از کلمه یونانی خارتس به معنی چیزی که بر آن می نویسند می باشد.

معنای کاغذ در عربی

معادل کاغذ در عربی ورقه و صحیفه است.ربع تا ثلث کاغذهای نو از کاغذهای مستعمل ساخته می شوند.جسم کاغذ، الیاف به هم آمیخته سلولز است که از حدود 1860 به این طرف عمدتا از چوب به دست می آید.تکه های پارچه (معمولا پنبه ای) که از کارخانه های بافندگی و لباس دوزی به دست می آید برای ساختن کاغذ های تحریری و کاغذ هایی مانند کاغذ سیگار و نظایر آن به کار می روند.برای کاغذهای خاص دیگر یا در جاهایی که چوب در دسترس نیست از نیشکر شیره گرفته، خیزران، ساقه کتان مانیل، کاه و الیاف دیگر استفاده می شود.ولی قسمت عمده کاغذ جهان از مغز چوب به دست می آید. مغز چوب مکانیکی یا چوب آسیاب شده برای ساختن کاغذ روزنامه و دستمال کاغذی و سایر انواع کاغذ ارزان قیمت به کار می رود. ماده لینین چوب که الیاف را به هم می چسباند در کاغذ باقی می ماند و همین ماده است که سبب زرد شدن رنگ کاغذ در مقابل نور می شود.

روش ساخت کاغذ

مغز چوبی که از طریق شیمیایی بدست می آید تقریبا سلولز خالص است و آن را از جوشاندن همراه با فشار تراشه های چوب با یکی از سه ماده شیمیایی سود، سولفات یا سولفیت که لینین را حل می کند به دست می آورند.سپس مغز چوب را می شویند و سفید می کنند و از غربال می گذرانند و آن را می زنند و خوب مخلوط می کنند. چون آب از غربال می گذرد، ورقه ای از الیاف تشکیل می شود که به سبب کان خوردن در امتداد های مختلف در هم می رود و به ورقه شکلی حصیر مانند می دهد.

یک تسمه نمدین و مرطوب بر غربال فشار می آورد و کاغذ را از روی آن بر می دارد و سپس آن را به نوردهای خشک کننده منتقل می کند. در پایان این عملیات، کاغذ از میان نورد هایی آهنین می گذرد که آن را می فشارند و سطحش را صاف می کنند.برای آن که بافت و خاصیت چاپ پذیری و مقاومت کاغذ را بهتر کنند، موادی اضافی بر خمیر آن می افزایند.برای آن که چاپ حروف و مخصوصا تصاویر با دانه های ریز بهتر شود، کاغذ مخصوص چاپ کتاب را با قشری از گل چینی مخلوط با نوعی چسب می پوشانند.

برای آنکه مرکب بر کاغذ تحریر پخش نشود صمغ (راتیانج) به خمیر آن اضافه می شود. کاغذ دیواری ضخیم است و برای آنکه آب نگیرد راتیانج به آن می زنند و سطح آن را برای چاپ کردن نقش های مورد نظر بر آن، مانند کاغذ کتاب آهار می زنند.

تاریخچه کاغذ

کاغذ کرافت

کاغذ مستحکم لفاف و کیسه، کاغذ کرافت است که از لینین حل شده در سولفات ساخته می شود.تاریخچه کاغذظاهرا کاغذ را مردی چینی به نام (تسان لون) در حدود 105 م اختراع کرد و در چنین مراحلی تکامل خود را پیمود. کاغذ چینی مخلوطی از پوست درخت و کنف بود.کاغذ سازی در حدود 610 م به ژاپن و در 751 م به سمرقند راه یافت. در اواسط قرن دوم هجری کاغذ از سمر قند به بلاد اسلامی رسید. گویند (فضل ابن یحیی برمکی) نخستین کسی بوده است که در بغداد کارخانه کاغذ سازی دایر کرد. در قرن 4 هـ ق کاغذ سازی در بغداد رواج تام داشت.(ابن الندیم) از شش نوع کاغذی که در عهد او معروف بوده نام می برد و می گوید کتاب را از کاغذ خراسانی می ساختند.

مشهورترین شهرهای کاغذ سازی در ایران

از مشهور ترین شهر های ایران که در کاغذ سازی شهرت داشته (خونا) یا (خونج) بوده که در زمان (یاقئت) به کاغذ کنان معروف بوده است.کاغذ در حدود 900 م توسط مسلمانان به مصر و در حدود 1150 م توسط مورها به شاطلبه در اسپانیا رسید.

انواع کاغذ

1- کاغذ ابری: نوعی کاغذ تزئینی برای ورود یا درون جلد که از دوره تیموری به بعد در ایران رایج گردید. ابری های همدان و کشمیر معروف بوده است.

2- کاغذ بالیغ: کاغذ بسیار مرغوبی که در شهر پکن (خان بالیغ - شهر خان) ساخته می شد.جنس کاغذ بسیاری از کتب و اوراق خطی نفیس ایران کاغذ خان بالیغ است.

3- کاغذ زر افشان: (نوعی تزئین بر روی کاغذ) برای زر افشان کردن کاغذ مقداری صمغ را به طرز خاصی روی کاغذ می پاشیدند و سپس ورقه های نازک طلا را به آن می چسباندند به طوری که تکه های طلا مانند ستاره روی صفحه کاغذ می درخشید. این نوع کاغذ را معمولا در حواشی کتب و اوراق گرانبها مصرف می کردند.

4- کاغذ زر نشان: (نوعی تزئین بر روی کاغذ) برای زر نشان کردن کاغذ ابتدا بر روی کاغذ مقداری نشاسته با صمغ می مالیدند و سپس ذرات زر را که بی شباهت به اکلیل فرنگی امروز نبوده است بر روی کاغذ می پاشیدند. این نوع کاغذ را برای کتب نفیس یا حواشی مرقعات و اوراق نفیس مصرف می کردند.

5- کاغذ سمرقندی: یکی از معروفترین و مرغوب ترین کاغذ های مورد مصرف در طول سده های میانی دوران اسلامی که در شهر سمرقند ساخته می شد. کاغذ سمرقندی جزو اولین کاغذهای ساخته شده در جهان اسلام بود که در قرن دوم هجری، مسلمانان به کمک کاغذ سازان چینی اولین کارگاه ساخت آن را در شهر سمرقند بر پا کردند و از این شهر صنعت کاغذ سازی به سایر بلاد اسلام راه یافت.

6- کاغذ شامی: نوعی کاغذ سفید و به غایت شفاف و لطیف منصوب به شهر شام.تاریخچه کاغذ تیراژه هارمونی ارائه کننده انواع کاغذ دیواری ,پارکت و لمینت پارکت در این مقاله سعی داشته است تا اطلاعاتی هر چند اندک در مورد کاغذ و تاریخچه آن در اختیار شما قرار دهد.

از آنجا که امروزه استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون منازل و ادارات بسیار رواج یافته است .

با مراجعه به مقالات مرتبط موجود در سایت فروش کاغذ دیواری می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شرکت تیراٰژه هارمونی مفتخر است که زیبا ترین و ماندگار ترین طرح ها را در زمینه اجرا و  فروش پارکت لمینت و کاغذ دیواری  ارائه دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید