نکات طلایی چیدمان اتاق کودک

پیشنهاد روانشناسان برای چیدمان اتاق کودک


در علم و هنر معماری و طراحی داخلی ساختمان توجه به هوامل روانشناسی ، به خصوص استفاده از ترکیب رنگ های مختلف ، تاثیر هر یک از آنها بسیار اهمیت دارد . اهمیت این موضوع برای بخش هایی از منزل که بیشتر زمان خود را در آنجا سپری می کنید بیشتر اهمیت دارد . یکی از این قسمت ها اتاق فرزند شما می باشد . معمولا شخصیت افراد ، روحیات آنها در زمان کودکی شکل میکیرد ، بنابراین توجه به عوامل روانشناختی در شکل گیری شخصیت فرزند شما می تواند تاثیر فراوانی داشته باشد . نخستین و پر اهمیت ترین عنصر از نطر طراحان داخلی فضای مورد استفاده و ابعاد می باشد . در یک فضا سقف و دیواره ها و در و پنجره است که آن را از فضا های دیگر مجزا می کند . توجه به رنگ آمیزی این عناصر جدا کننده و استفاده از رنگ های متناسب می تواند معرف فضای داخلی آن باشد .

 چیدمان اتاق کودک


برای داشتن چیدمانی اصولی ، دلنشین و استاندارد رعایت نکات زیر ضروری است :
در ابتدا بایستی شرایط موجود را مورد بررسی قرار دهید ، در ابتدای تغییر و تحولاتی که میخواهید به اتاق فرزندتان یا هر قسمت دیگری از منزل باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهید که کدام یک از عناصر قابل تغییر و کدام یک غیر قابل تغیر نیست . . دومین موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد چیدمان مطلوبی است که شما به دنبال ایجاد آن هستید و در نهایت باید با آنچه که در دست دارید و شرایط مطلبوب سعی در ایجاد چیدمان دلخواهتان نمایید .
از نظر روانشناسان طرحی مناسب است که میان همه ی قسمت های آن هماهنگی ، تناسب و تعادل و یکنواختی بر قرار باشد . چنانچه همه ی ابعاد روانشناسی در یک طراحی داخلی مورد توجه قرار بگیرد ، محیطی آرامش بخش برای شما ایجاد خواهد کرد . در نتیجه در انتخاب رنگ ها ، جای وسایل نوع کف پوش و دیوار پوش ، پرده ها و ... توجه فراوان نمایید .

چیدمان اتاق کودک
چیدمان اتاق کودک

نقش رنگ ها در کاهش اضطراب کودک


رنگ سبز به سبب ویژگی هایی که دارد برای ایجاد آرامش و کاهش استرس بسیار رنگ مناسبی است ، معمولا برای محیط هایی که نیاز به آرامش بیشتر است از این رنگ استفاده می شود . رنگ سبز علاوه بر اینکه برای شما آرامش را به ارمغان می آورد باعث افزایش صبرو تحمل شما نیز می شود . بهتر است از این رنگ در درب ورودی اتاق کودک خود استفاده کنید . دیدن رنگ سبز باعث می شود فشار خون کودک شما متعادل شود . بهتر است پوشش دیوار اتاق فرزندتان دارای زنگ هایی ملایم باشد و در بخش هایی از آن از کاغذ دیواری که دارای شخصیت های کارتونی هستند استفاده شود . معمولا برای اتاق فرزند دختر از کاغذ دیواری های صورتی ، گلبهی ، کرم با طرح های شکوفه یا شخصیت های کارتونی چون سیندرلا و سفید برفی استفاده می شود و برای اتاق فرزند پسر از رنگ آبی استفاده می شود .
رنگ پرده را به گونه ای انتخاب کنید که در طول روز نور خورشید را به داخل منعکس کند . ایجاد باریکه های نور در داخل اتاق کودک می تواند حس آرامش را به اون منتق کند . معمولا از رنگ صورتی و یاسی یا تلفیق آبی و زرد برای چرده ی اتاق کودک استفاده می کنند . البته به یاد داشته باشید تمامی مشکلات روانشناختی کودک شما با چیدمان حل نمیشود . در صورت داشتن مشکلی که با این تدابیر حل نشود باید به پزشک روانشناس مراجعه نمایید .

چگونگی نور اتاق خواب کودک


در صورتی که می خواهید فرزند شما خواب راحتی داشته باشد بهتر است از نور بنفش متمایل به رنگ آبی استفاده کنید این رنگ به رفع کسالت کمک می کند و همچنین با استفاده از این نور علاقه به مطالعه کمتر می شود بنابراین توصیه می شود در اتاقی که برای خوابیدن و آرامش است از این نور استفاده شود .


تاثیر چیدمان میز مطالعه بر مطالعه کودک


چیدمان میز مطالعه در ایجاد علاقه برای مطالعه تاثیر زیادی دارد . خصوصا برای کودکانی که تازه شروع به یادگیری کرده اند چیدمان مناسب یادگیری آن ها را سریع تر می کند . در واقع با اجرای چند نکته ی ساده و ترفند طلایی می توانید فرزندان خود را به مطالعه علاقه مند کنید . رنگ سبز متمایل به زرد از نظر روانشناسی علاوه بر القای آرامش به فرزند شما از نظر فکری نیز او را تحریک می کند . بهتر است از زنگ های تیره و قهوه ای برای انتخاب میز مطالعه اجتناب کنید زیرا که این رنگ ها کسل کننده هستند .

چيدمان ميز مطالعه اتاق کودک


ميز مطالعه كودكاني كه تازه به مدرسه مي‌روند تاثير مهمي در روند يادگيري آنها دارد. شما مي‌توانيد با اجراي چند ترفند ساده،‌ كودكتان را به درس خواندن و مشق نوشتن مشتاق كنيد. به عنوان نمونه مي‌توان ميز مطالعه كودك را به رنگ زرد متمايل به سبز تغيير داد تا هم به او آرامش دهد و هم تحريك‌كننده فكري و تحصيلي او باشد.

شرکت تیراژه هارمونی تولید کننده و واردکننده پارکت لمنیت و کاغذ دیواری با ارائه خدماتی نوین در خدمت شما عزیزان می باشد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید